Bakırköy Dövmeci

Bakırköy Dövmeci – Dövmenin Tarihçesi

Çok eski zamanlardan beri hayatlarımızda olan dövmenin varlığı aslında milattan önceye dayanıyor. Elimizdeki en eski dövme örnekleri, milattan önce 5000li yıllarda yaşamış olan buz adam Otzi’nin bedeninde görülüyor. Vücudunda 60 kadar dövme olan Otzi’nin dövmelerinin yapım tekniğine bakıldığında bu dövmelerin Otzi’nin kendisi tarafından değil de bir başkası tarafından yapılmış olduğu anlaşılıyor.

Bu durum da bizlere şunu anlatıyor: Dövmecilik dünyanın en eski mesleklerinden biri arasında olabilir. Otzi’nin zamanlarında ve daha sonrasında muhtemelen insanların toplumda tanınabilmek, ait oldukları zümreyi simgeleyebilmek için yaptırdığı dövmeler daha sonra 1700’lü yıllarda Samoa Adaları’ndaki yerlilerce “tatau” diye anılıyor. Samoa Adaları’nın yerlileri, yüz ve vücutlarına yaptıkları kalıcı çizimlerle kendi karakter özelliklerini yansıtmanın bir yolunu buluyor ve bu kültürün devam etmesine vesile oluyor. Anlaşıldığı üzere bu kültür, 1700’lü yıllarda da şu an kullanıldığı gibi insanların kişiselleşmek ve diğer insanlardan ayrışmak amacıyla kullandığı bir yol olarak kullanılıyor.

Günümüzde ise dövmecilik bir sanat haline gelmiş bulunmaktadır. Yüzyıllarca insanların kendilerini ifade etmek ve toplumda tanıtmak, ait oldukları zümreyi simgelemek gibi türlü türlü amaçlarla kullandığı dövme, günümüzde oldukça geliştirilmiş ve birçok dövme stili ortaya çıkmış bulunmakta. Bu dövme stillerinin kaynağı ise dünya üzerinde yaşanan farklı konumlar ve dönemler. İnsanlar, yaşadığı her dönemde ve yayıldığı her coğrafyada kendini farklı şekillerde ifade etmiş ve bunu yaptıkları dövmelere de yansıtmıştır.

Böylece ortaya gradyan, old school, realistik, watercolor, tribal, new school, neo traditional, Japon tarzı, illüstrasyon, Chicano tarzı, geometrik, dotwork, eskiz, biyomekanik, glitch, ultraviyole, minimalist, outline gibi bir çok dövme stilleri çıkmıştır. Şu an ise bu dövme stillerinin her biri farklı farklı kişiler tarafından ilgi görmekte, dövme yaptırmak isteyen her kişi farklı bir stil tercih ederek tekdüze bir dövme anlayışı olma olasılığını yok etmektedir.

İyi bir dövme sanatçısı da müşterilerine daha iyi hizmet edebilmek için bu stillerin çoğuna hâkim olmalıdır. Böyle bir Bakırköy dövmeci ya da dövme sanatçısı arayan kişiler mutlaka Oğuz Doğanay’ı ziyaret edebilir, hayalindeki dövmeye en iyi dövme fiyatları ile ve en iyi dövme sanatçıları ile bakırköy dövmeci de bulubilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir