Oğuz Doğanay

Geçmişten günümüze her çağda, her yaş grubunda ve her konumda insanların ilgi odağı olmuş olan dövme kültürü, günümüzde de oldukça popüler bir sanat dalı haline gelmiştir. Artık dövmeciler ya da dövme sanatçıları tarafından işlenen dövmeler birçok farklı dönemin etkisini barındırmakta, bununla çok büyük emekler taşımaktadır.

Geçmişte genellikle toplumda kendini tanıtmak, ait olduğu zümreyi belli etmek gibi amaçlarla yapılan dövmeler günümüzde bedenini daha çok sevmek, estetik olarak kendini beğenmek, anlamlı bir şeyi vücudunda taşımak gibi amaçlarla yapışmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın büyük kısmı en az bir kalıcı dövme sahibidir. Dövme yaptırmak genel olarak acı verici bir süreç olmasına rağmen bu kadar çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebepleri araştırıldığında ortaya çıkan verilerden birkaçı şunlardır:

İnsanlar, vücutlarına kazıdıkları dövmeler sayesinde diğer kişilere kendileri hakkında daha doğru bir ilk izlenim verdiklerini düşünüyor. Çünkü dövme yaptıran kişiler genellikle kendi kişiliğine ait olan bir parçayı vücudunun bir kısmında sembolize etmiş oluyor.

Dövme sahibi olan kişiler bedenlerini daha çok beğenmeye başlıyor. Bunun sebebi çok yüksek olasılıkla insanların dövmeyi beden süsleme olarak görmesi.

Doğanay Oğuz Dövme
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bir çeteye ya da gruba ait olan kişiler aynı gruba ait olduklarını göstermek ve birlik duygusunu kuvvetlendirmek için ortak bir dövme yaptırabiliyor.

Sonuç olarak, birçok farklı sebeple yaptırılmasına rağmen dövmelerin insanları mutlu ettiği açık bir şekilde söylenebilir. Ayrıca dövme yaptırmak, verdiği acı ile endorfin ve adrenalin salgılanmasına yol açmasıyla insanlar için çekici bir yöntem haline geliyor.Dünya üzerinde hiç kimse mutlu olmak için yapılan böyle bir işlemin sonucunun hayal kırıklığı ya da tatminsizlik olmasını istemez.

Bu yüzden dövme sahibi olmak isteyen kişiler, dövmesini yaptıracağı dövme sanatçısını çok iyi araştırmalıdır. Örneğin İstanbul dövmeci arayan biri eğer gerçekten iyi bir dövme sanatçısı arıyor ise sadece İstanbul dövmeci ile sınırlı kalmamalıdır. Bu bölgenin çevresindeki dövme sanatçılarını da araştırmalıdır. Örneğin Doğanay Oğuz dövme, 13 yıllık tecrübesi ile profesyonel, hijyenik salonu ve yüksek kalite malzemeleri ile sizlere mutlu sonuçların garantisini sunmaktadır.

Doğanay Oğuz Dövme instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir